2 листопада – пам’ять святого великомученика Артемія

Святий Великомученик Артемій походив із знатного Римського роду. Cвою службу він розпочав у війську Константина Великого (306-337). Разом із ним Артемій спостерігав на небі чудесне явлення хресного знамення і цим утвердився у християнстві.

Після смерті імператора Константина, він був наближений до двору його сина, Констанція (337-361), мав звання сенатора і завідував усім царським майном. Як товариш імператора йому доручались найпочесніші доручення. Так, коли Констанцій дізнався від одного Єпископа, що мощі апостолів Христових Андрія і Луки поховані в Ахайї, то доручив Артемію перенести їх в Константинополь.

Артемій, виконуючи царське веління, з великими почестями переніс мощі святих апостолів і за це отримав від царя підвищення, якого він був достойний: саме цар зробив його управителем Єгипту. На цій посаді він дуже багато зробив для поширення і зміцнення християнства в Єгипті.Згодом імператора Констанція на престолі змінив Юліан (361 – 363). Його називають імператором-відступником, бо він бажав повернути язичництво, вів непримиренну боротьбу з християнством, відправляючи на смерть сотні християн. Він розіслав по всіх областях імперії указ про те, щоб ті храми, які за царювання Константина Великого були відняті християнами у язичників, тепер щоб знову були віддані язичникам. Разом з тим він звелів в цих храмах знову поставити ідолів і здійснювати їм жертвоприношення.

Християни піддавались сильним утискам, розграбовували їхнє майно і вбивали за ім’я Ісуса Христа. Щоб принизити християнство, безбожний Юліан, взявши з раки кістки Святого пророка Єлисея та мощі Святого Іоана Хрестителя, крім чесної його глави і правої руки, які лежали в Севастії, змішавши їх із кістками тварин і нечестивих людей, спалив їх, а попіл розсіяв по повітрю. Християни зібрали той попіл і зберегли їх в почесному місці.

Одного разу, зібравши велике військо, нечестивий імператор Юліан вирішив йти війною проти персів. Під час цього походу, прибувши в Антіохію, розпочав тут гоніння на Церкву Христову, вбиваючи віруючих.

В Антіохії він наказав катувати двох пресвітерів, які не бажали відректися від Христової віри. Саме в цей час в місто прийшов Святий Артемій і всенародно викрив Юліана в лукавстві. Розгніваний імператор піддав Святого жорстоким тортурам. Після цього Великомученика кинули в темницю. Під час молитви, яку Святий підносив до Господа, йому з’явився Сам Христос в оточенні Ангелів і сказав: “Будь мужнім, Артемію! Я з тобою і врятую тебе від будь-якого болю, яку заподіяли тобі мучителі і вже готую тобі вінець слави. Бо як ти Мене визнаєш перед людьми, на землі, так і Я сповідую тебе перед Отцем Моїм Небесним. Отже, будь мужнім і радій – будеш зі Мною в Моєму Царстві”. Почувши це від Самого Господа, Великомученик зрадів і став гаряче дякувати і славословити Його.

Наступного дня Юліан зажадав, щоб Великомученик Артемій поклонився язичницьким богам. Зустрівши рішучу відмову, імператор вдався до тортур. Подвижник переносив все без єдиного стогону. Святий передрік Юліану, що скоро той отримає справедливу відплату за зло, заподіяне їм християнам. Відступник розлютився і вдався до ще більш лютих тортур, але вони не зломили його волю. Після цього Святому Артемію було відсічено голову. Сталось це в 362 році.

Його останки із честю були поховані християнами. Після кончини Святого Великомученика Артемія збулося його пророцтво про швидку загибель Юліана Відступника.

 

Джерело: Коломийська єпархія УПЦ КП