Звернення Митрополита Епіфанія (5 березня 2022 р.)

Дорогі брати і сестри!

Вже десятий день триває наш мужній спротив російській агресії. Ворог не може зрозуміти, чому український народ так опирається.

Відповідь дуже проста: тому, що ми знаємо власну історію. Зараз наші страждання вимірюються в годинах і днях. Під ярмом кремлівської тиранії український народ жив десятиліттями, ціна яких – мільйони закатованих голодом та репресіями. Тому у нас немає іншого шляху, ніж боротьба. Адже це боротьба за свободу, за майбутнє, за можливість для нас і для нових поколінь жити у власній вільній державі. А зараз я хочу звернутися до наших православних одновірців з Московського патріархату.

Дорогі владики, отці, брати і сестри! Ви, так само як і всі ми, страждаєте від російської навали. Кожна російська бомба, ракета, снаряд на українській землі остаточно вбивають міфи про «Святу Русь» та «триєдиний народ».

Багато з вас вже замислюються над тим, що далі неможливо перебувати в юрисдикції російського патріарха. Ви завжди декларували відданість канонам, а канони визначають, що в Україні має бути єдина Помісна Церква. Ми закликаємо вас стати на канонічний шлях – на шлях єдності.

Розуміємо, що для багатьох не просто буде йти цим шляхом. Тому пропоную: ті, хто вже готовий і бажає долучитися до Православної Церкви України – наші двері і наші серця відкриті для вас! Як окремі громади, так і цілі єпархії можуть зробити це, стати частиною Православної Церкви України. Хто не готовий до такого кроку – може виявити свій добрий намір спільним служінням з нами, як це прийнято між духовенством різних юрисдикцій, наприклад у країнах діаспори. Хто не може наважитися і на це – хоча би задекларуйте публічно вимогу до свого керівництва не просто перестати поминати ім’я Московського патріарха, але мати повну незалежність від Москви з якнайшвидшим внесенням до Статуту відповідних змін.

«Русскій мір» приніс на нашу землю страшне горе, тому належить назавжди порвати з цією закривавленою шовіністичною ідеологією.

До вірних Православної Церкви України та до наших прихильників я хочу поновити своє прохання, висловлене раніше: не піддавайтеся емоціям, дайте можливість нашим братам пройти шлях до єдності. Нам потрібне справді свідоме єднання, бо лише так воно буде правдивим і міцним.

Підношу нині за українських воїнів, за Президента і державу, за всіх вас свої молитви та закликаю Господнє благословення!

Боже Великий, Єдиний, нам Україну храни!