Звернення Блаженнійшого Митрополита Епіфанія напередодні дня голосування на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року

Дорогі брати і сестри! Шановні співвітчизники!

В цю неділю, 25 жовтня 2020 р., відбудеться голосування на місцевих виборах. Обиратимуться міські та селищні голови, депутати місцевих рад усіх рівнів.

Найперше закликаю виборців усвідомлено використати час, який залишився, щоби, помолившись у цей недільний день, прийти на виборчі дільниці та зробити відповідальний вибір. Слід врахувати, що виборче законодавство змінилося, тому слід уважно вивчити, зокрема на офіційних сторінках у мережі, нововведення у порядку заповнення бюлетенів.

Важливо не змарнувати можливість здійснити своє виборче право, обов’язково прийти на виборчу дільницю, обрати голову своєї територіальної громади та віддати свій голос за певний партійний список до місцевої ради, а також, за бажанням, за конкретного кандидата в ньому. Слід не забувати, що від підсумків голосування залежить вирішення питань життя та розвитку села, селища, міста, об’єднаної територіальної громади, району і області. Ці питання безпосередньо торкаються усіх нас щодня: транспорт і освіта, комунальні послуги та благоустрій, створення робочих місць, дозвілля та відпочинок – ці та інші сфери багато в чому залежать саме від рішень місцевої влади.

Разом з тим діюча виборча система за партійними списками пов’язує місцеві вибори із загальною ситуацією в державі. Нас, як громадян України, не може залишати байдужою тривожна тенденція до реваншу тих сил, які послідовно виступали за повернення до старої, не раз відкинутої нашим народом моделі фактичної залежності української держави від волі Кремля. Серед інших засад своєї діяльності ці сили відверто ставлять собі за мету через вплив на місцеву владу протистояти Православній Церкві України, підтримувати структури, що мають свій керівний центр у країні-агресорі – як вони це робили не раз у попередні десятиліття, борючись проти утвердження української церковної автокефалії.

Все це слід враховувати під час голосування, пам’ятаючи про свою особисту відповідальність за долю не лише місцевої громади, але і всієї держави, а православні вірні – також і за долю Помісної Церкви.

Слід наголосити і на моральній складовій виборів. Обман чи підкуп виборців, надання їм завідомо нездійсненних обіцянок, фальшування підсумків голосування є виявом неправди, яка є порушенням Божих заповідей. Тому Церква закликає партії та кандидатів, всіх учасників виборчого процесу пам’ятати про відповідальність не лише перед людським законом, але і перед Богом, Який бачить все.

Дорогі співбрати священнослужителі!

Хочу нагадати, що і церковними приписами, і державним законом категорично забороняється використовувати храм та його територію для проведення передвиборчої агітації. Священнослужителі зобов’язані пам’ятати, що є пастирями для віруючих різних політичних переконань, а тому не мають права в будь-якій формі нав’язувати пастві підтримку конкретної політичної партії, протиставляючи її іншим партіям.

Шановні виборці!

Знову, як і під час усіх попередніх виборів, Церква нагадує: не слід продавати свій голос ані за гроші чи інші матеріальні цінності, ані за солодкі обіцянки. Зробіть свій вибір чесно і за совістю, керуючись здоровим глуздом та власними світоглядними переконаннями.

Наше спільне завдання – зберегти державність, незалежність і єдність країни, розбудовувати нашу Вітчизну, не допустити втілення в життя намірів знову повернути Україну в кремлівське ярмо.

Від голосу кожного, від рішення виборців у день голосування справді залежить, яким буде майбутнє місцевої громади, але також і наше спільне майбутнє. Усвідомлений, відповідальний, чесний вибір під час голосування 25 жовтня – наш внесок у досягнення перемоги та миру для України, побудови її кращого майбутнього.

Дорогі співгромадяни!

Цьогоріч голосування відбуватиметься в умовах триваючої пандемії та в час, коли, на жаль, кількість тих, хто захворів, в нашій країні постійно зростає. Тому особливо хочу наголосити на необхідності дотримання правил індивідуальної безпеки. Йдучи на дільницю вдягніть маску, дотримуйтесь дистанції, використовуйте засоби дезінфекції.

Беручи до уваги свій досвід попередніх голосувань розраховуйте час візиту на дільницю таким чином, щоби не допускати скупчення.

Дорогі виборці!

Завтра інформаційний простір навколо нас зміниться – не буде навали передвиборчої агітації, політичних обіцянок і закликів від учасників виборчих змагань. Завтра в тиші ми зважимо всі «за» і «проти», адже попереду чекає відповідальний момент – обрати, кому ми віддамо свій голос.

Всі ми – жителі й «будівничі» нашого спільного земного дому, України. І як за будинком потрібно завжди доглядати, вчасно лагодити, прибирати, щоби там було чисто, надійно, затишно і безпечно, так і ми пам’ятаймо, що обираючи певних людей на виборні посади, не позбавляємося від відповідальності підтримувати лад і порядок. Ми не перекладаємо відповідальність на інших, ми їм довіряємо на нашому шляху йти попереду, але прекрасно бачимо всі їхні рухи і дії.

Усіх, кого буде обрано, закликаю пам’ятати про відповідальність не лише перед людським законом, але й перед Богом, Який знає і бачить все. Не зловживайте довірою людей, не говоріть неправди та не дійте неправдиво. Пам’ятайте: мати владу не гріх, але гріх – нею зловживати!

Тож нехай Господь направить всіх нас на правильний шлях, дарує мудрість і зваженість у рішеннях.

Закликаю на всіх Боже благословення!

За дорученням Священного Синоду –

ЕПІФАНІЙ,
Митрополит Київський і всієї України,
Предстоятель Православної Церкви України

23 жовтня 2020 р.

Джерело