Роз’яснення щодо проведення богослужінь Страсної седмиці та Великодня

У зв’язку з воєнним станом в Україні, а також із запровадженням комендантської години, тривалість та режим якої регулюються місцевими військово-цивільними адміністраціями, на підставі Постанови Священного Синоду ПЦУ №23 від 7 березня 2022 р. з благословення Блаженнійшого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія надається наступне роз’яснення.

1. З метою дотримання безпеки парафіян та духовенства, особливо в районах, наближених до фронту, благословляється встановлювати час початку богослужінь Страсної седмиці (особливо Страстей у четвер і Похорону Плащаниці в п’ятницю) та на Великдень так, щоби їх початок та завершення не припадали на період комендантської години. Слід також врахувати додатковий час для парафіян і духовенства на дорогу до храму і від нього (приблизно одна година до та після богослужіння, в залежності від розміру населеного пункту).

У зв’язку з цим дозволяється розпочати Великоднє богослужіння не опівночі, а ранком в неділю, після завершення комендантської години.

В монастирях, які мають закриту територію і доступ до яких буде обмежений на час дії комендантської години, богослужіння звершуються відповідно до рішення керівництва монастиря, з урахуванням загальних норм.

2. В місцевостях, де не спостерігається підвищена небезпека через бойові дії та обстріли з боку російських військ, духовенство може звернутися до органів місцевої влади за роз’ясненням щодо можливості зміни режиму комендантської години на Великодню ніч і ухвалювати рішення щодо розкладу служб з дотриманням такого режиму.

3. Зазначені норми також стосуються організації освячення великодніх страв.

4. Повідомлення про розклад богослужінь Страсної седмиці та на Великдень слід поширити завчасно як у храмі, так і через місцеві засоби масової інформації.

Пресслужба Київської Митрополії
Української Православної Церкви (ПЦУ)