21 лютого 2018 року, у середу ввечері під час Великого повечір’я, у Свято-Михайлівському кафедральному соборі м. Житомира єпископ Житомирський і Овруцький Паїсій, звершив читання третьої частини Великого покаянного канону преподобного Андрія Критського. За богослужінням владиці співслужили настоятель храму митрофорний протоієрей Богдан Бойко та соборне духовенство.
Після канону єпископ Паїсій звернувся до віруючих з архіпастирським словом та розповів присутнім про духовне значення твору преподобного Андрія Критського.
Довідка:
У перші чотири дні Великого Посту канон преподобного Андрія Критського ділиться на частини і читається на Великому повечір’ї, а на Утрені в четвер п’ятої седмиці читається повністю.
Великий покаянний канон належить перу святителя Андрія Критського (660-740) – візантійського ритора та гімнографа. Саме цей святий увів у візантійський церковний вжиток новий жанр – канон, що поступово витіснив популярний раніше кондак. Новий жанр виявився пов’язаним із дев’ятьма «біблійськими піснями». Кожна з пісень канону починається ірмосом, котрий є «зв’язкою» між тематикою біблійної пісні та змістом канону. Ірмос задає метрику та мелодію для тропарів канону, котрі, власне, розкривають зміст. Тропарі канону виконуються почергово з віршами біблійних пісень: друга пісня, як найбільш «скорботна», виконується тільки в період Великого посту. Свт. Андрій був автором і зовсім коротких канонів – лише з трьох пісень, так званих «трипіснців», що були покладені в основу великопісної богослужбової збірки – Тріоді пісної.
Великий покаянний канон – найбільш відомий шедевр святителя Андрія. Окрім того, перу святого належать канони на головні церковні свята – Різдво Христове, Богоявлення, Стрітення, Благовіщення, Неділю Ваій (Вербну), Пасху, Преображення, Різдво Богородиці, Зачаття св. Анни, Різдво Іоанна Предтечі, Усікновення глави Йоана Предтечі та ін.; ці канони друкуються в сучасній богослужбовій мінеї. Написав св. Андрій і канон Пасхи, що вийшов з богослужбовго вжитку.
Прес-служба Житомирської єпархії
Фото: диякон Володимир Бойко