Українська культура розпису храмів оживає на стінах Михайлівського собору

Українська культура розпису храмів оживає на стінах Свято-Михайлівського кафедрально собору. Відроджують давній стиль команда художників зі всієї України, на чолі з Денисом Белянським.

Нині у Михайлівському соборі таким стилем вже розписано притвор, а останні три роки триває оздоблення стін самого храму, де вже можна побачити біблійні сюжети, на разі роботи тривають.

Який розпис буде наступним, говорили з благословення Преосвященного єпископа Житомирського і Овруцького Паїсія з журналістами на прес-конференції.

Отож, тематика розписів, розповідає Денис Білянський – ангельська тема, або ж ілюстрована історія Біблії.

“У нас завдання було максимально розкрити тему ангельську та безплотних сил, тому всі зображення так чи інакше перегукуються з ангельською темою”– говорить художник Денис Білянський.

Проект над яким працюють художники – унікальний, адже українська культура розпису храмів вже багато століть не застосовувалася на практиці, говорить Денис. Саме цим вони і є цінними, зокрема готуючи чергову ілюстарцію митці ретально вивчали історію. Таким чином вони дійшли до висновку, що у свій час українці давали початок розвитку храмового розпису, яке надалі наслідували інші країни.

“Ось цей сюжет Богородиці з ангельськими крилами з’явився, ми ж вивчаємо це питання, саме в Україні і ніде більше не було, потім він пішов у Польшу і через Білорусь потрапив до Росії. До речі, у час час виникла традиція різблення дерев’яних іконостасів, теж саме в Україні. Тобто ми, українські художники багато у чому були новаторами і робити ось такі сюжети”– розповідає художник Денис Білянський.

Варто сказати, що кожна ілюстрація досить чітко деталізована, має безліч дрібних елементів, що в цілому утворює єдину композицію. Проте такий задум є не лише кропіткою, але і досить дороговартісною роботою, адже матеріали, які використовують митці мають витримати випробування часом.

Отож без допомоги, зізнається настоятель Свято-Михайлівського кафедрального собору о. Богдан Бойко, впоратися було б важко. Але з Божою милістю роботи тривають, зокрема завдяки меценату та засновнику БФ “Духовна освіта” Юрію Бірюченко, який всі ці роки допомагає проекту коштами.

Сам благодійник вважає, що сьогодні найголовнішим завданням України має стати саме її духовний розвиток.

“Чому я вважаю за потрібне цим займатися? Тому що на відміну від тих, хто переконує, що головне в країні – це економіка, Я впевнений, що це не так. Найголовніша проблема України – це її духовність. Оскільки духовність є первинною, то наш фонд і називається “Духовна освіта” і сама цією духовністю ми і займаємося”– говорить засновник БФ “Духовна освіта” Юрій Бірюченко

Між тим, розписи Свято-Михайлівського кафедрального собору можна сміливо вважати відродженням українського стилю.  Та найголовніше вони дають змогу нам чітко себе самоідентифікувати, як націю, що має свою історію.

Джерело