Позиція Житомирської єпархії УПЦ КП з приводу дій Овруцької єпархії Московського Патріархату

З благословення єпископа Житомирського і Овруцького Паїсія, Житомирськька єпархія Української Православної Церкви Київського Патріархату, звертається до братів з Української Православної Церкви Московського Патріархату з приводу спроб рейдерського захоплення храмів та подання недостовірної інформації про діяльність нашої Церкви.

Останнім часом, на Житомирщині спостерігається агресія з боку Овруцької єпархії Московського Патріархату відносно Житомирської єпархії УПЦ КП. Зокрема, була спроба захоплення митрополитом Коростенським і Овруцьким Вісаріоном, у м. Коростені храму пророка Іллі Житомирської єпархії УПЦ КП. Про такий факт повідомляють прихожани парафії. Неодноразово можна почути неправдиві слова відносно Української Православної Церкви Київського Патріархату.

Нагадуємо братам по вірі, що Церква Христова являє собою Царство Небесне на землі.  Церква – це Божественний заклад, у якому Святий Дух подає людям благодатні сили для духовного відродження, спасіння і обоження. Церква Христова – це Царство не від світу цього (Ін.18, 36), у той же час це – Царство, яке явлене видимим чином у цьому світі. З людського боку вона являє собою суспільство людей, з’єднаних православною вірою, законом Божим, священноначалієм і Таїнствами.

Внутрішня єдність Церкви проявляється у єдності православної віри, сповідання одного й того ж Символу віри, єдності таїнств і богослужіння, єдності ієрархії, церковного устрою та церковних канонів.

Проте часто у цю ідеальну структуру під впливом злих сил приходить розділення. Різке загострення міжконфесійних відносин, яке можна спостерігати впродовж останнього часу, загрожує суспільній стабільності та національній безпеці України. У цих умовах особливо нагальною є потреба проаналізувати стан справ та запропонувати можливу відповідь на виклики.

В реаліях українського церковного життя на Житомирській землі спостерігається бажання підмінити поняття містичної єдності Церкви Христової адміністративною єдністю з Московським Патріархатом. Проголошується, що адміністративне підпорядкування Московському Патріархату є необхідною умовою належності до Вселенської Христової Церкви, що тільки через адміністративне підпорядкування Московському Патріарху відбувається єднання Української Православної Церкви з іншими Помісними Православними Церквами.

Українська Православна Церква Київського Патріархату діє на основі 34 апостольського правила, яке говорить: «Єпископам будь-якого народу належить знати першого серед них і визнавати його як голову, і нічого не робити, що було б понад їхню владу, без його вказівок; а кожний має робити тільки те, що стосується його єпархії та тих місцевостей, що належать до неї. Але й перший нехай нічого не робить, не спитавшись думки всіх. Тому що так буде однодумність і прославиться Бог через Господа у Святому Дусі, Отець, і Син, і Святий Дух». Приналежність Київського Патріархату до Єдиної Святої Соборної і Апостольської Церкви визначається правильним і православним сповіданням істини, переданої Господом Ісусом Христом через Апостолів всім, хто вірує в Нього, а не адміністративною єдністю з Московським або іншим Патріархатом.

Звертаємось до наших братів з Московського Патріархату та звертаємо вашу увагу на те, що головною ознакою належності до Церкви Господь наш Ісус Христос називає любов: «З того знатимуть усі, що ви Мої ученики, якщо будете мати любов між собою» (Ін. 13:35). І якщо Спаситель зобов’язує нас любити ворогів, благословляти тих, хто проклинає, творити добро ненависникам і молитися за гонителів (Мф. 5:44), то тим більше Він зобов’язує нас виявляти любов до братів по вірі – не на словах, а ділом. Ту любов, про яку говорить апостол Павло: «Яка довготерпить, милосердствує, не заздрить, не вихваляється, не пишається, не безчинствує, не шукає свого, не гнівається, не замишляє зла, не радіє з неправди, а радіє істині, усе покриває, всьому йме віри, всього сподівається, все терпить» (1 Кор. 13,4-7). Тільки той, хто виявляє таку любов, може вважати себе частиною Церкви Христової.

З огляду на складну ситуації в Україні, звертаємось до братів з УПЦ МП та закликаємо не сіяти розділення в суспільстві, яке вигідне лише ворогам нашої держави.  Звертаємось до вас словами апостола народів:  «Ніяке гниле слово нехай не виходить з уст ваших, а тільки добре для навчання у вірі, щоб воно давало благодать тим, що слухають. І не ображайте Святого Духа Божого, яким покладено на вас печать у день відкуплення. Усяке роздратування, і лютість, і гнів, і крик, і лихослів’я з усякою злобою нехай будуть знищені у вас; а будьте один до одного добрими, милосердними, прощайте один одному, як і Бог у Христі простив вам» (Еф. 4:29-32).

Прес-служба Житомирської єпархії