Пасхальне послання єпископа Житомирського і Овруцького Паїсія

Боголюбивим пастирям, чесному чернецтву та всім вірним

Житомирсько-Овруцької єпархії Православної Церкви України

Всечесні отці, дорогі наші захисники, брати та сестри!

ХРИСТОС ВОСКРЕС!

Настав радісний день Воскресіння Христового, прийшла Пасха і наповнила наші серця веселістю та невимовною втіхою. Пасхальні богослужіння знову звеселяють наші серця почуттями живої радості у Воскреслому Христі. Духовними очима віри ми бачимо Воскреслого Господа, як бачили Його апостоли, коли вони лицем до лиця розмовляли з Ним після воскресіння.

Євангеліє нікому не нав’язує переконань і Христос ніколи не чинив насилля над людською душею. Віра у Воскресіння Христове має бути вільною і щирою. Євангеліє подає нам свідчення про Воскресіння Господа. Дехто сприймає ці свідчення розумом, інші – серцем і совістю. Коли таким чином осягається віра у Воскресіння Христове, то вона стоїть на міцній онові. Серце і совість для християнина являють собою прямі і вірні дороги, що ведуть до Бога.

Вся наша віра утверджена на Воскресінні Ісуса Христа. Святі отці та вчителі Церкви в усі часи навчали, що правдива радість приходить тільки у духовно оновлену душу людини і дарується християнину Воскресінням Христовим. Наша участь у Воскресінні Христовому виявляється у воскресінні душі, тобто в очищені гріхів та у добрих справах. Тому апостол Павло у першому посланні до Коринфян пише: « Отже, очистiть стару закваску, щоб бути вам новим тiстом‚ бо ви — безкваснi, адже Пасха наша, Христос, за нас у жертву принесений. Тому святкуймо не зi старою закваскою, не iз закваскою злоби та лукавства, а з опрiсноками чистоти й iстини.» (І Кор. 5, 7-8). Якщо ми не позбулися ворожнечі, лукавства, злоби, заздрості, гніву, плотських пристрастей і всього того, що становить гріховну речовину, то в такому випадку навряд чи сприймаємо справжню радість Воскресіння.

Перед Пасхою Христовою Церква встановила Великий піст для того, щоб християни мали можливість очищати свої душі, чинити добрі справи і тим самим підготувати себе до зустрічі світлого Воскресіння Христового. Але, на жаль, майже з Великим постом, коли ми повинні примирятися з Богом та нашими ближніми, на нашу землю зійшло зло – війна. 24 лютого цього року, Росія та її президент розпочали збройну агресію проти України. Розпочався широкомасштабний наступ, який триває і дотепер. Ця чорна дата назавжди закарбується у серцях українців. «Русскій мір», на чолі з російським патріархом Кірілом,  приніс на нашу землю страшне горе, тому належить назавжди порвати з цією закривавленою шовіністичною ідеологією, з тією «старою закваскою» (І Кор. 5, 7). Адже кожна російська бомба, ракета, снаряд на українській землі остаточно вбивають міфи про «Святу Русь» та «триєдиний народ» – «братський народ».

Попереду в нас ще важка боротьба, але вже зараз кожному, окрім хіба що самого Путіна, зрозуміло – Україна переможе. Ми здолаємо ворога завдяки незламності духу, надзвичайній жертовності та силі любові. Адже ця сила, яка єднає нас з Богом та ближніми – не може бути подолана жодною зброєю. Українці – миролюбний, але сильний духом і вірою народ. Ми віримо: насилля і зброя, які беззаконно спрямовуються нині проти нас, обернуться гнівом Божим і мечем проти агресора, бо агресор – це зло, а зло не може бути сильнішим за добро і правди, як і темрява за світло. Бо всі злочинні наміри відомі Богові, як сказано: «Задумуйте задуми, але вони руйнуються; говоріть слово, але воно не збудеться: бо з нами Бог!» (Іс. 8: 10). Нехай справдяться на загарбниках слова Спасителя: «Всі, хто візьме меч, від меча і загинуть» (Мф. 26:52).

Наша віра зміцнює нас у наших звитягах. Вона спонукає нас, як і раніше, щиро працювати на славу Божу і на благо нашої Держави. У наш неспокійний воєнний час Православна Церква України закликає всіх християн зробити все можливе, щоб здобути перемогу над ворогом у швидкому часі та справедливий мир. Воскресіння Христове – є наше власне воскресіння, тому і віримо у Воскреслого Христа і воскресіння нашої України. Ми, християни, повинні постійно посилювати свої молитви та дії для збереження священного дару життя на землі.

Дорогі наші захисники! За всіх вас ми особливо молимося у цей час. Всемогутній Воскреслий Господь, Пречиста Діва Марія і всі святі нехай оберігають вас і захищають від зла, надихають на боротьбу до перемоги. Надзвичайна вдячність медикам, які у цих важких обставинах рятують людські життя, волонтерам, які турбуються про кожного. Подяка всім, хто у будь-який спосіб докладає зусилля для досягнення нашої перемоги! Закликаємо до постійної молитви та пам’яті про подвиг наших загиблих Героїв, та невинно вбитих в наслідок російської агресії. Возносячи свої молитви за наших спочилих захисників у ці святкові дні, ми засвідчуємо наше єднання з ними у торжестві Воскресіння Христового, адже все і в усьому Христос (Кол. 3: 11).

У ці пасхальні дні сердечно вітаю вас, всечесні отці, дорогі брати і сестри, шановні наші захисники, представники української влади та всіх православних віруючих Житомирської області з великим святом Воскресіння Христового. Будуючи мир Христовий в душі, в родині та у суспільстві, зростаймо у любові, у виконанні заповідей Божих, щоб у доброму здорові, у мирі, у перемозі та благоденстві звершити своє земне служіння на славу Божу та благо українського народу. Благодать Воскреслого Господа нашого Ісуса Христа нехай буде з усіма нами!

             Христос Воскрес! Воістину Воскрес!      

+ПАЇСІЙ

Єпископ Житомирський і Овруцький

Пасха Христова,

2022 рік, м. Житомир