Різдво Предтечі і Хрестителя Господнього Іоана

«Пророче і Предтече пришестя Христового, достойно прославляти тебе не в силі ми, неплідність бо матері й батькове мовчання розв’язалося славним і почесним Різдвом твоїм і втілення Сина Божого проповідується» – такими словами Церква Христова прославляє народження Іоана Хрестителя. Якщо звернути увагу на церковний календар, то можна помітити, що в преважній більшості святкуються дні смерті святих. І лише кілька святих удостоєні честі святкування їхніх днів народжень. До них відноситься святий пророк Іоан Хреститель.

Чим він особливий? Про нього Господь Ісус Христос сказав: «Немає більшого серед народжених жонами, як Іоан Хреститель» (Лк.7:28). Сам Спаситель відзначає важливість Різдва цього пророка. Це тому, що він відіграв важливу роль у місії Спасіння людства. Тому ми і співаємо у тропарі сьогоднішнього свята: «…достойно прославляти тебе не в силі ми…». Тим паче, чи можемо ми відповідно прославити ті божественні чудеса, які відбулись під час його народження. Адже неплідність матері та батьківська безгласність розв’язалися славним і чесним Різдвом Предтечі.

Сьогоднішнє свято навчає нас палкій молитві, міцній вірі та незгасимій надії на Божу благодать. Де ми це можемо побачити? Цим елементам християнського життя ми можемо навчитись на прикладі святих Захарії та Єлисавети. Батьки Іона Предтечі усе життя молились Богу про дарування їм дитяти і проявляли віру та надію на милість Творця. Різдво Хрестителя говорить нам про те, що Господь піклується про кожне творіння. Це свято дає нам відповідь на питання: «Чому Господь не дає нам дітей?». Часто можна почути такі слова від сімей, які не мають потомства. Люди часто запитують «Що нам робити?» Відповідь на ці запитання дає нам свято Різдва Іоана Хрестителя.

Ми знаємо із Євангелія, що Захарія та Єлисавета були вже у похилому віці, коли Господь їх благословив. Можна лише уявити, які труднощі вони пережили разом впродовж свого життєвого шляху. У ті часи люди вважали великим соромом неплідність. Від тих, у кого не було дітей, навіть жертви не приймали в храмі, тому що вважали, що вони дуже грішні. Священна історія знає багато таких випадків. І це свідчить нам, що відсутність потомства буває не лише за наші гріхи. Це часто трапляється як випробування віри людей. Ми можемо це побачити не лише на прикладі батьків Іоана Хрестителя. Погляньмо на Іоакима та Анну, які теж у похилому віці народили Богородицю. Варто також згадати праведну Анну – матір Самсона та багатьох інших. Окрім того варто звернути увагу на плід таких шлюбів. Діти, народжені у тих, хто все життя молився за них та проявляв терпіння до Божої благодаті, були благословенними. Яскравий плід такої палкої молитви є святий пророк Іоан. Він, будучи благословенний Богом та молитвою своїх батьків, став останнім Старозавітнім пророком, який промовив ці слова: «Ось Агнець Божий, що бере на Себе гріхи світу!» (Ін. 1: 29), вказуючи на Ісуса Христа.

Саме тому навчімось у сьогоднішньому святі терпіння, віри, надії та молитви. Пронесімо їх впродовж свого життя, подібно до праведних Захарії та Єлисавети. І найважливіше, приготуймо путь Господу вслід за Предтечею Христовим, щоб бути готовими до Його зустрічі.

ієрей Іоан Сопронюк,

кандидат богословських наук,

клірик Свято-Михайлівського

кафедрального собору

м. Житомира