Про ікону Божої Матері «Несподівана Радість» та молитва до Богородиці

Про ікону « Несподівана Радість» існує така розповідь. Один грішник (розбійник) мав звичай – кожного дня по декілька разів молитися до Пресвятої Богородиці, виголошуючи Їй Архангельське привітання: « Радуйся, Благодатна!…». Одного разу, збираючись на злочинну справу, він звернувся до ікони Пресвятої Богородиці, щоб за своїм звичаєм помолитися до Неї. І ось, коли він промовив слова молитви, враз напав на нього страх, і він впав у забуття і побачив, що на іконі Пресвята Богородиця і Богомладенець Ісус Христос постали перед ним живими. В Ісуса Христа відкрились рани на руках, ногах і в боку і з них потоками почала текти кров, точно так само, як це було, коли Господь страждав на хресті. Побачивши це грішник впав на коліна і вигукнув від страху: « О Госпоже! Хто зробив це?» Богоматір відповідала: « Ти та інші грішники; ви своїми гріхами знову розпинаєте, як колись іудеї, Сина Мого».

Тоді грішник заридав і сказав: « Помилуй мене Мати милосердя! А Пресвята Богородиця відповідала: « Ви називаєте Мене Матір’ю милосердя, а самі ображаєте і засмучуєте Мене своїми ділами». – « Ні, Владичице, – вигукнув грішник, – від сьогодні не буде цього! Нехай не переможе злоба моя Твого невимовного милосердя і благосні. Ти одна – надія і пристановище для всіх грішників. Перемінись на милість і ублагай Сина свого і Творця мого!» Тоді Пресвята Богородиця стала благати Богомладенця, говорячи: « Милосердний Сину Мій! Заради любові Моєї до Тебе, помилуй цього грішника!» А Господь відповідав: « Не прогнівайся, Матір Моя, що Я не послухаю Тебе! Я і Сам молив Отця Мого, щоб минула мене чаша страждання, і Він не послухав Мене». Тоді Матір Божа сказала: « Згадай, що Я вигодувала Тебе, і прости його». Але Син відповідав: « …молився і Я до Отця, та Він не благозволив почути».

Після цього Пресвята Богородиця встала, посадила Богомладенця і хотіла впасти до ніг його. « Що Ти хочеш робити, о Матір Моя?» – вигукнув Син. « пробуду біля ніг Твоїх разом з цим грішником, – відповідала Вона, – поки Ти не простиш йому гріхів». Тоді Господь промовив: « Закон наказує кожному сину шанувати свою матір; а справедливість вимагає, щоб законодавець був і виконавцем закону. Я – Твій Син, а Ти – Моя Мати. Я повинен шанувати Тебе, виконуючи те, про що Ти благаєш Мене. Нехай же буде за Твоїм бажанням! Нині ж прощаються цьому чоловіку гріхи для Тебе. А на знак прощення нехай він обцілує Мої рани». Встав тоді тремтячи грішник, радісно доторкнувся до пречистих ран Христових і відразу прийшов до свідомості. Після цього видіння закінчилось, і грішник від тоді виправився і став жити богоугодно.( Подано за книгою свт. Димитрія Ростовського « Руно Орошенне».)

Ікона Пресвятої Богородиці « Несподівана Радість» є дуже шанованою серед православних християн. Існує багато копій цієї ікони, котрі також є чудотворними і прославлені великою кількістю чудес. Один із чудотворних списків ікони « Несподівана Радість» зберігається у Володимирському патріаршому кафедральному соборі міста Києва. Щодня перед цим святим образом після вечірнього богослужіння відправляються молебні. А щонеділі після Божественої літургії патріарх разом з кліриками кафедрального храму відправляє соборний молебень прославляючи Царицю Небесну і благаючи Її про Материнське заступництво і Покров звертаючись до Неї: « О, Всехвальная Мати, що породила всіх святих найсвятіше Слово прийми нині наше приношення і від майбутньої звільни муки!»І Матір Божа дійсно стає тією Несподіваною Радістю для всіх хто з вірою звертається до Її чудотворного образу.

Молитва до Пресвятої Богородиці на честь Її чудотворної ікони «Несподівана радість»

О, Пресвята Діво, Всеблагого Сина Мати Всеблага, міста і святого храму цього Покровителька, всіх сущих у гріхах, скорботах, бідах і хворобах вірна Молитвениця і Заступниця! Прийми молебний спів цей від нас, недостойних рабів, що Тобі возносимо, і як у давнину грішника, що кожного дня молився перед чесною Твоєю іконою, Ти не зневажила, але дарувала йому несподівану радість покаяння і схилила Сина Твого великим і старанним перед Ним заступництвом до прощення цього грішника, так і нині не зневаж моління нас, недостойних рабів Твоїх, і ублагай Сина Твого і Бога нашого, щоб і всім нам, що з вірою і зворушенням поклоняємося перед Твоїм образом, несподівану радість кожному за його потребою дарував; щоб усі на небі і на землі знали Тебе як тверду і неосоромлену Заступницю роду християнського і, це знаючи, славили Тебе і через Тебе Сина Твого, з безначальним Його Отцем і Єдиносущним Його Духом нині, і повсякчас, і навіки-віків. Амінь.

Джерело: Рівненська єпархія УПЦ Київського Патріархату