Слово про Пресвяту Тройцю

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Дорогі браття і сестри!

Спаситель наш, Господь Ісус Христос, розлучаючись зі Своїми учениками перед голгофськими стражданнями, обіцяв послати іншого Утішителя — Святого Духа. «Я ублагаю Отця, — сказав Він, — й іншого Утішителя дасть вам, щоб був з вами повік, Духа істини» (Ін. 14, 16-17). І після Свого Воскресіння, явившись апостолам, Христос велів їм не відлучатися з Єрусалима: чекати обіцяного Утішителя. І ось настав день, коли Господь виконав Свою обіцянку. У п’ятдесятий день після Свого Воскресіння Він посилає від Свого Отця Божественного Духа, Який зійшов на апостолів у вигляді вогненних язиків і наділив їх Божественними дарами. Своїм незвичайним явленням Святий Дух ясно відкрив Своє Божество і показав таїну Святої єдиносущної і нероздільної Тройці. Бог Отець послав у світ Свого Сина, а Син Божий — Ісус Христос — послав від Отця Святого Духа. Ось чому св. Церква закликає нас сьогодні на поклоніння Святій Тройці. «Прийдіть, люди, Триіпостасному Божеству поклонімося», — співає вона. Ось чому ми називаємо свято на п’ятдесятий день після Пасхи днем Святої Тройці.

Здійснюючи нині святкування на славу Пресвятої Тройці, послухаємо як св. Церква вчить нас спові­дувати Тройцю.

 

«Єдиного Тебе, в трьох Лицях Бога всіх оспівую, — Отця, і Сина, і Духа Святого» (вел. кан. Троїцьк.). Так св. Церква богомудрствує, викладаючи нам найвеличніший і незбагненний догмат нашої святої віри, наслідуючи повеління Спасителя, яке Він дав святим апостолам після воскресіння: «Йдіть, навчайте всі народи, хрестячи їх в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа» (Мф. 28, 19), і слова св. ап. Іоана Богослова: «Троє свідчать на небі: Отець, Слово і Святий Дух; і Ці троє — єдине» (1 Ін. 5, 7).

«Єдиного Тебе Бога оспівую». Отже, наш Бог єдиний. Як саме єдиний? За єством, за приро­дою. Єдиний Бог за Своїм єством, Безпочатко­вий, Вічний, Всюдисущий, Всеблагий, Вседоскона­лий, Творець, Вседержитель, Господь і Владика всього творіння видимого і невидимого. І ми, хрис­тияни, наслідуючи Божественне Одкровення і ке­руючись вченням св. Церкви, віруємо у єдиного Бога, і нія­кого іншого Бога, крім єдиного істинного Бога, не знаємо.

«Єдиного Тебе у трьох Лицях Бога оспівую, — Отця, і Сина, і Духа Святого». Що означає триєдиний? У Лицях, або Особах, або Іпостасях. У єдиному Божестві три Божественних Іпостасі — Отець, Син і Святий Дух — Свята Тройця. Так ми віруємо за вченням святої Церкви.

Перше Лице, або Особа Святої Тройці, є Бог Отець, Який ні від кого не народжується і не сходить. Друга Особа — Син Божий, який превічно народжується від Отця. Третя Особа — Святий Дух, Який превічно сходить від Отця.

Про Бога Отця Сам Спаситель наш засвідчував: «Славлю Тебе, Отче, Господи неба й землі» (Мф. 11, 25). Про превічне народження Сина Божого від Отця Сам Син Божий говорить у псалмі Давидовому: «Господь каже до Мене: Син Мій єси Ти, Я породив Тебе сьогодні» (Пс. 2, 7). Вічне сходження Духа Святого від Отця відкрив нам Спаситель наш Ісус Христос в останній Своїй бесіді з апостолами: «Коли ж прийде Утішитель, Якого Я пошлю вам від Отця, Дух істини, Який від Отця сходить, Він буде свідчити про Мене» (Ін. 15, 26).

Отже, єдиний Бог є Триіпостасний: Отець, Син і Святий Дух. Тому всі три Особи Пресвятої Трой­ці мають одне Божественне єство. «Владико, Боже, Отче Вседержителю, Господи, Сину Єдино­родний Ісусе Христе і Святий Душе, єдине Божест­во» (мол. 3-го Часу), — так молиться св. Церква. Таким чином, Отець є Бог, Син є Бог і Святий Дух є Бог; однак це не три Боги, а єдиний Бог, Триіпостасне Божество, Свята Тройця. Тому ми звертаємося в молитві до Святої Тройці як до єдиного Бога. «Пресвята Тройце, помилуй нас». «Тройце Свята, спаси душі наші». «Тройце Свята, слава Тобі!»

Всі три Особи Пресвятої Тройці за природою Своєю єдині і нероздільні, хоча іпостасно, тобто у Особах, розділені. Отець не є ні Син, ні Святий Дух; Син не є ні Отець, ні Святий Дух; Дух Святий не є ні Отець, ані Син. Однак Отець є єдине з Сином і Святим Духом. Син — єдине з Отцем і Святим Духом. Дух Святий — єдине з Отцем і Сином. Тому Свята Церква іменує Тройцю Єдиносущною і Не­роздільною.

Всі три Особи Пресвятої Тройці за своїм бут­тям вічні. Отець не перше Сина і Святого Духа; і Син і Святий Дух не після Отця; але як вічний Отець, так вічний Син, так вічний і Святий Дух. Тому Свя­та Церква іменує Отця «Безпочатковим», Сина — «Співбезпочатковим», і Святого Духа — «Співприсносущим».

Всі три Особи Пресвятої Тройці рівні за силою і владою. Немає між ними ні більшого, ні меншого, але який Отець, такий і Син, такий і Святий Дух. Тому свята Церква величає Святу Тройцю Рівносильною і Рівночесною.

Всім трьом Особам Святої Тройці належить однакова слава, честь і поклоніння. «Достойно і праведно є поклонятися Отцю, і Сину, і Святому Духу». (пісн. на літ.).

Що стосується дій Божественних, то, хоча всі вони здійснюються Святою Тройцею, однак найважливіші дії належать переважно кожній Особі окремо, але не без співучасті також інших Осіб Святої Тройці. Так, Богу Отцю належить творення і промисел про світ, Сину Божому — спасіння, а Духу Святому — оживлення всього творіння. Отець створив світ силою Сина і сприянням Святого Духа. Син Божий спас світ за волею Отця благодаттю Святого Духа. Дух Святий оновлює і освячує світ, Він сходить від Отця за сприянням Сина.

Бог Отець є найбільший наш Благодійник, тому що викликав нас із небуття, вшанував нас Своїми образом і подобою, не залишив нас після гріхопадіння, а надіслав Свого Єдинородного Сина спасти нас і Пресвятого Духа — освятити нас.

Бог Син є найбільший наш Благодійник, тому що після нашого гріхопадіння через порушення заповіді Божої у раю, Він прийняв на Себе всю відповідальність і тягар нашого гріха і для нашого спасіння втілився у наше єство, жив серед нас, страждав, помер і воскрес.

Дух Святий є найбільший наш Благодійник, тому що, не зважаючи на Свою Святість, Він не відкинув нас грішних і нечистих, освятив Своєю благодаттю Церкву і все, що в ній, укріплює, зцілює від хвороб, оживляє мертвих духовно.

Такий великий, милостивий і незбагненний Бог християнський. Воістину, «хто Бог, окрім Господа? І хто Бог, крім нашого Бога?» (Пс. 18, 32).

Браття і сестри! Віруйте в єдиного Бога — Отця, і Сина, і Святого Духа! Звеличуйте Трисвяте, Трисяйне і Триіпостасне Божество! Поклоняйтеся Живоначальній, Всемогутній і Нероздільній Тройці! Бо Вона спасла нас!

Амінь!

 

Філарет,

Патріарх Київський і всієї Руси-України