Слово Патріарха Філарета на свято Архистратига Божого Михаїла

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Дорогі браття і сестри!

Я щиро вітаю всіх вас зі святом Архистратига Божого Михаїла. Це свято є святом Михайлів­­­­ського монастиря, а сьогодні воно стає також і святом Київської Духовної Академії. Архистратиг Михаїл — покровитель міста Києва вже протягом багатьох століть, і тому я вітаю всіх християн із цим святом — це наше, київське свято.

Сьогоднішнє свято дає нам пояснення, звідкіля взялося зло на землі. Бог створив увесь світ добрим. Звідкіля ж узялося зло в космосі? Звідкіля взялося зло на землі і зло в самій людині? Сьогоднішнє свято нам пояснює, що джерелом зла, джере­лом гріха є гордість. Гордість ця виникла не в раю, не серед перших людей. Початок її — на Небі, серед Небесних Сил; і родоначальником цього зла є колишній найвищий ангел — Денниця. Гріх і зло почалися з того, що коли Денниця побачив себе сильнішим і могутнішим за усі Небесні Сили, то подумав, що він такий же, як наш Творець — Бог. І оця гордість прирівнювання себе до Бога — і була початком зла у Вселенній. Але це зло, ця гордість не охопила всі Небесні Сили. Знайшовся серед них теж високого чину ангел, який відкинув цю гріховну думку, це гріховне почуття прирівнювання себе до Бога. Він сказав: «Хто може бути рівним Богові?» І тому одержав ім’я «Михаїл» — «хто як Бог?» Хіба є у світі, у Вселенній хтось, рівний Богові? Але це страшне зло перейшло вже потім і в рай, перейшло в людство, перейшло в саму людську душу.

Та ми повинні твердо вірити і знати, що переміг Михаїл, а не Денниця; перемогло добро, а не зло. І якщо ми простежимо всю історію людського буття, то побачимо, що добро завжди перемагає, і не може бути такого, щоб перемогло зло. Ось, дивіться, — оце святе місце є свідком перемоги добра над злом. Зруйнували святий храм, який стояв століттями на цьому місці. Нібито знищили все. Але ж прийшов час, коли відродився цей Свято-Михайлівський монастир. Відродилася Київська Духовна Академія. А ще не так давно у душу нашого народу вбивали думку про те, що немає Бога, немає нічого святого, що є одна лиш матерія, і є тільки блага земні, і ніякої душі нема. І вірили, вірили ті, які сьогодні все це відкидають. Значить, перемагає добро.

І в цей скрутний час, коли наша Україна переживає тяжку годину, треба вірити в те, що настануть кращі часи, що ми вийдемо з цього скрутного становища, але треба вірити, треба уповати на Бога, на допомогу святих ангелів, бо вони є покровителями людських душ кожного народу. І святий Архистратиг Божий Михаїл є покровителем міста Києва і нашого українського народу. Тому так багато храмів в Україні присвячено саме Архистратигу Божому Михаїлу.

Боротьба між добром і злом почалася майже на початку світу і триває до цього часу. Але вона точиться і в наших душах, у кожній людині. Як говорить ап. Павло, є два закони — один закон гріховний, який тягне до зла, тягне до диявола, тягне на все гірше, а другий закон бореться з цим гріховним законом. І для того, щоб подолати зло в собі, треба бути смирен­ним. Тільки смирення може подолати гордість. Бо гордість лежить в основі зла. І якщо ви проаналізуєте духовне життя кожного з вас, то побачите, що все ж причиною всіх бід, усіх гріхів є самолюбство, яке ґрунтується на гордості. І для того, щоб стати справжньою людиною, треба не так вже й багато. Треба смиритися, стати смиренною людиною, а все інше зробить благо­дать Божа. Не ми самі можемо подолати гординю, а благодать Божа, яка діє в Церкві, діє серед нас, але не може вона діяти супроти людської волі. І досить нам визнати свої недоліки, свої гріхи, як на допомогу приходить Божа благодать. Вона очищає і оновлює людину. Не ми самі своєю силою, а благодать Божа. Вона є там, де є смиренне серце, і тому подолати зло ми можемо саме оцим смиренням, яке притягає до себе ласку Божу.

І ангели Божі допомагають нам подолати зло в собі.

Нехай же Господь наш Ісус Христос посилає завжди на охорону нашого життя і наших людських душ своїх ангелів-охоронителів і святого Архистратига Божого Михаїла.

Амінь!

Філарет,

Патріарх Київський і всієї Руси-України