Проповідь у день Собору Предтечі і Хрестителя Господнього Іоана

В ім’я Отця, і Сина, Святого Духа!

Сьогодні, дорогі у Христі брати і сестри, ми святкуємо Собор Великого Предтечі і Хрестителя Господнього Іоана – великого подвижника, який послужив справі Христового Хрещення, поклавши свою руку на голову Спасителя.

Святий Предтеча був найбільшим із пророків, який стояв на порозі Старого і Нового завітів. Він був першим проповідником покаяння та хрещення, учителем істинного благочестя, другом Христа. Він був Ангелом пустелі, взірцем богоугодного подвижництва.

Іоан Предтеча засвідчив про пришестя на землю Єдинородного Сина Божого, Який прийняв людське тіло. Він сподобився хрестити Його у водах Йордану та свідчив про таємниче явлення Пресвятої Тройці в день Хрещення Спасителя.

Пророк Іоан Хреститель був родичем Господнім по матері, сином священика Захарії і Праведної Єлизавети. Предтеча народився шістьма місяцями раніше за Господа Ісуса Христа. Архангел Гавриїл був провісником його народження, відкривши в Храмі таємницю його батькові, що у нього народиться син. З милості Божої він уникнув смерті серед убитих, у Вифлеємі і його околицях, немовлят.

З юних років Святий Іоан ріс в пустелі неподалік від Хеврону, де жив у печерах, ведучи суворе подвижницьке життя і проводячи час у пості й молитві. Він носив грубий одяг із верблюжого волосу, прихоплену шкіряним поясом та харчувався диким медом і сараною. Молитва була єдиною його розрадою за час тридцятилітнього перебування у пустелі.
У такий спосіб, у великому подвижництві, він готував себе для великого діла, відкриваючи людські серця для приходу Христа. Господь обрав саме Його – великого Пророка, сильного духом подвижника, світильника Світлого Слова, земного ангела. Блаженний Предтеча Іоан – великий вчитель, проповідник покаяння, приклад смирення: «я хрещу вас водою: але гряде Сильніший за мене, Якому я недостойний розв’язати ремінь взуття Його…» (Лк. 3, 16-17). В цих словах – взірець глибокого смирення, що трепетно служить Господу, упокорюючись перед Ним.

Дорогі браття і сестри, коли ми згадуємо про святих, святкуємо те, чи інше свято, ми повинні не тільки молитися про їхнє заступництво, але й старатися наслідувати їх. Звичайно, що життя Святого Іоана Предтечі видається для нас неосяжний ідеалом, його подвижництво дуже важко наслідувати у наш час. Але ми можемо боротися, як боровся він у пустелі, зі своїми нечистими помислами, зі своєю гординею, можемо сьогодні, як і він, показати своє смирення, свою відданість Богові.

Також, можемо щиро покаятися і наблизитись до Царства Небесного. «Що нам робити?» – запитуємо його в молитвах сьогодні, як запитували його ті, хто приходив до нього дві тисячі років тому. І чуємо його смиренну відповідь: «хто має дві одежини, хай дасть тому, хто не має, і хто має їжу, хай зробить так само». «Нічого не вимагайте більше того, що призначено вам.» «Нікого не кривдіть, не обмовляйте і задовольняйтеся платнею вашою» (Лк. 3, 11-14). Предтеча дає кожному з нас конкретну настанову для духовного очищення й удосконалення, яке бере свій початок від дотримання Заповідей Господніх: любити Бога та любити ближнього, як самого себе.

Тому сьогодні ми звертаємось до Святого Угодника Іоана, щиро просимо, щоб він своїми молитвами заступався за нас, зберіг і, головне, допоміг в щирому покаянні, бо тільки завдяки цьому спасеться людина у наш час. Нехай його молитовне заступництво допоможе нам протистояти силам зла, щоб ми достойно могли славити Господа, Пресвяту Діву Марію і всіх святих. Амінь.

Джерело: Коломийська єпархія УПЦ Київського Патріархату