Проповідь Патріарха Філарета у неділю про розслабленого

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!
Дорогі браття і сестри!

“Ось, ти одужав; не гріши більше, щоб з тобою не трапилося чого гіршого” (Ін. 5,14). Так сказав Христос Спаситель розслабленому. Це свідчить про те, що тяжка хвороба, яка скувала його на 38 років, була покаранням Божим за якісь гріхи. В чому полягали його гріхи, Євангеліє не говорить і тим дає зрозуміти, що подібна біда може прийти до людини за будь-які гріхи. Гріх – це отрута, яка діє в нашому тілі руйнівно, – іноді повільно, іноді з дивовижною швидкістю, але завж­ди руйнівно. Про це свідчать і Святе Письмо, й історія, і щоден­ний досвід кожної людини. Пророк Давид гово­рить: “Багато хвороб у грішника” (Пс. 31,10). А в іншому псалмі так: “Нема спокою в костях моїх від лиця гріхів моїх” (Пс. 37,4). Від гріха походять усі наші нещастя.

А між іншим, які тільки радощі та насолоди не обіцяє нам гріх. “Зійду на небо, і вище зірок небес­них поставлю престіл свій, і буду подібним до Все­вишнього”, – мріяв найвищий ангел Денниця. І ось результат його мрій: “Нині зійдеш до пекла”, – говорить Господь. “Будете як боги”, – нашіптував диявол першим людям. А вони, послухавши отця неправди – диявола, замість того, щоб стати бога­ми, уподібнились нерозумним тваринам. Каїн го­ворив сам собі: “Тоді я тільки буду спокійним, коли не буду бачити брата мого”; і підняв руку на брата свого Авеля і вбив його. І з того часу Каїн не мав спокою ні на хвилину ні вдень, ні вночі. Він стогнав і тремтів упродовж усього свого бурхливого життя. Він боявся всіх людей і страшився власної тіні. Євангельський багач говорив сам собі: “Зруйную мої житниці, і побудую більші, і скажу душі моїй: їж, пий, веселись”. І ось він їв і не наїдався, пив і не напивався; зібрав багато багатства, а хотів ще більше; задоволення у нього не було і щастя – теж. Крім того, Господь сказав йому: “Безумний, у цю ніч Я візьму душу твою. Кому все це зали­шиться?” Кажуть, що гроші є бог, за них можна купити все. Хіба все можна купити за гроші? За гроші можна купити багато чого, але не можна ку­пити головного. За гроші не можна купити душев­­ного спокою і щастя. Дехто мріє: зберу якомога біль­ше багатства, тоді всі люди служитимуть мені, і я насолоджуватимуся свободою, бо все буде ме­­ні підвладним. І дійсно, немало на землі людей, що зібрали багато грошей; але замість того, щоб ста­­­ти вільними, зробилися рабами свого багатства.

Біблія розповідає, як Гієзій мріяв оманою діста­ти у Неємана два таланти і стати щасли­вою люди­ною. Гієзій одержав від Неємана два таланти, але разом з ними – і його проказу.
Скільки на світі заможних людей, що страждають від хвороб! Більшість з них не знали б цих скорбот, якби вони не були багатими. В наш час чимало людей втрачає своє життя через нечесно придба­не багатство.

Черевоугодники бачать в їжі найвищу насолоду. Але хто більше за всіх лікується від зловживання ви­ном та їжею, як не алкоголіки та черевоугод­ники? І що найбільше скорочує наше життя, як не нестри­маність у їжі?

Наслідком блуду й содомського гріха є такі хво­роби, про які навіть соромно говорити. Ці нещасні люди іноді живими гниють, як колись цар Ірод, який знищив 14 тисяч вифлеємських немовлят. Часто люди говорять неправду один одному й хо­чуть, звичайно, щоб їм довіряли; а закінчується їхня неправда тим, що їм не вірять навіть тоді, коли вони говорять правду. Гордий хоче стати над всіма, а закінчується його марнославство і гордість тим, що цю людину усі зневажають і осуджують. Навуходоносор зробився безумним від гордості. А Амана, про якого розповідає Біблія, повісили на тій шибениці, яку він готував для Мардохея. Сирійські вельможі загинули у рові для левів, у який кинули пророка Даниїла. Господь сказав, що хто взяв меч, від меча і загине. Ті люди, які при­власнюють чуже, втрачають і своє. Премудрий Соломон говорить: “Хто копає яму для ближнього, той впаде в неї” (Притч. 26, 27). Хто чим грішить, тим і карається. Дуже прикро усвідомлювати, що наслідки гріха переходять до нащадків у наступні покоління. Гріхи батьків переходять на дітей і онуків, так що вони народжуються зі схильністю до пороків своїх бать­ків, а іноді прямо з їхніми хворобами.

Господь говорить через пророка Осію: “Як ти забув закон Бога твого, так Я забуду дітей твоїх” (Ос. 4,6). Які страшні слова промовляє Господь до грішників: “Я Господь твій, що карає дітей за провину батьків аж до третього і четвертого роду”.

Дорогі браття і сестри! Треба боятися гріха більш за все на світі. В будь-якому місці Бог при­сутній не тільки Своєю милістю і любов’ю, але і правосуддям. Будемо пам’ятати Слово Боже, що тільки рід праведних благословляється, і нащадки їхні будуть жити на землі. А беззаконні люди будуть знищені з землі (Пс. 36, 20, 28-29).

Амінь!

Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет