Проповідь Патріарха Філарета у 6-ту неділю після Пасхи

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Дорогі браття і сестри!

Бог, як Всюдисущий і Вседержитель, знаходиться при кожній людині – при добрій і злій. “Він сонцем Своїм осяває злих і добрих і посилає дощ на праведних і на неправедних” (Мф. 5, 45). Бог утримує життя всіх: добрих і злих, праведних і грішних, “бо ми Ним живемо, і рухаємось, і існуємо” (Діян. 17, 28). Однак Своєю особливою благодаттю, тобто благодаттю, яка спасає, допомагає і заступає, Бог знаходиться не з кожною людиною, а тільки з тією, яка завжди і всюди відчуває Його присутність. Про це каже пророк Давид: “Така людина в присутності Бога каже чесно, робить корисне і думає як перед очима Божими. Свого часу пророки Ілля та Єлисей часто повторювали слова: “Живий Господь Бог Ізраїлів, перед Яким я стою” (1 Цар. 17, 1).
Це означає, що кожний із нас під всевидячим оком Божим ходить, стоїть, сидить, працює, їсть, п’є, говорить і думає. Але не всяка людина усвідомлює це. Більшість людей навіть не думає про присутність Божу. Той, хто ходить перед Богом, перед очима Божими, не насмілиться зробити що-небудь погане і сказати щось дурне, боячись прогнівати Бога, Який може покарати за беззаконня. Якщо людина саме так предстоїть перед Богом, тоді Бог буде присутнім при ній Своєю благодаттю і допомагатиме їй. Бог відвертає Своє обличчя від тих, хто відвертається від Нього, і не дивиться на тих, хто не дивиться на Нього та не хоче бачити Його присутності в собі.
Яке нещастя і яке зло відбувається від того, що людина позбавляється присутності Божої! Про такого грішника каже пророк Давид: “У гордощах своїх нечестивий нехтує Господом, він часто повторює сам собі: “Він не слідкує”, тобто не покарає Бог; або ще гірше: “Немає Бога” (Див.: Пс. 9, 25). Той же пророк Давид називає шляхи такої людини загибельними. Чому? Тому що Бога немає перед нею.
Чому люди ображають ближніх, грабують, ґвалтують? Тому, що Бога немає перед ними. Чому злодій грабує і злочинець вбиває? Тому, що Бога немає перед ними. Чому зростає злочинність в Україні й в усьо­му світі? Тому, що Бога немає перед злочинцями. Чому безсоромні люди лаються, неправдомовці обманюють, клятвопорушники порушують клятви, а кривдники кривдять? Чому людина, сама перебуваючи у гріхах, осуджує інших? Тому, що немає Бога перед нею. Чому неправедні судді неправедно судять, фальшиві свідки лжесвідчать, а ті, хто має владу, зловживають нею? Тому, що Бога немає перед ними. Чому п’яниці пиячать, наркомани вживають наркотики, а блудники та блудниці перелюбствують? Тому, що Бога немає перед ними, немає страху Божого, не бояться вони вічних мук і не думають про Царство Небесне. Якби Бог був перед очима грішника, якби він знав і пам’ятав про майбутній суд та про покарання Боже, тоді він не дерзнув би грішити і гнівити Бога, свого праведного Суддю.
Хто читав Біблію, той повинен знати історію про цнотливу Сусанну та про двох розпусних старців – суддів ізраїльських, які хотіли силою осквернити невинну жінку. Що штовхнуло їх на таку нечисту справу і що захистило праведну Сусанну від беззаконня? Старців штовхнуло на гріх те, що вони забули про присутність Бога і тому казали: “Ось двері саду зачинені, і ніхто нас не бачить” (Дан. 13, 20). Зверніть увагу, що вони кажуть: “Ніх­то нас не бачить”. О беззаконні судді! Що ви кажете? А хіба Бог не бачить вас? Що ж врятувало цнотливу Сусанну від гріхопадіння? Тільки те, що вона мала перед своїми очима Бога. Вона сказала бридким старцям: “Краще для мене не зробити цього і впасти у ваші руки, ніж згрішити перед Господом” (Дан.13,23). Дійсно, хто живе завжди у присутності Бога, хто бачить завжди Його перед собою, той не згрішить і не спіткнеться в житті. Якщо ж людина і спіткнеться, то зразу ж, маючи перед своїми очима Бога, виправиться. На таких людях збуваються слова пророка Давида: “Коли він буде падати, не впаде, бо Господь підтримує його за руку” (Пс. 36, 24).
Амінь!

Філарет,

Патріарх Київський і всієї Руси-України