В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!
Дорогі браття і сестри!
Господь наш Ісус Христос, знаючи нашу перебільшену прив’язаність до матеріальних благ, навчає нас, щоб ми насамперед турбувались про правдиве благо, яким є Царство Боже. Він говорить: «Шукайте ж спершу Царства Божого і правди Його, і все це додасться вам» (Мф. 6, 33). Він не забороняє турботу про земні блага, але на перше місце Господь ставить духовні цінності, тобто Царство Боже.
Чому ми повинні насамперед піклуватися про духовні цінності? Тому що вони незмінні й ведуть людину до блаженства. Духовні цінності визначають наше місце у вічності. Заслугами Сина Божого, Господа нашого Ісуса Христа, для нас приготовано на небі «осель багато» (Ін. 14, 2), в яких і ми, подібно до ангелів, просвітлимось «як сонце» (Мф. 13, 14) і будемо вічно насолоджуватися такими благами, яких й око наше не бачило, і вухо не чуло, і на серце людині не приходило (1 Кор. 2, 9). Ці блага, що належать до Царства Божого, нам треба більше цінувати, ніж світські, тілесні насолоди, і до них намагатися наближатися всією душею, щоб після смерті вічно блаженствувати.
Звичайно, людина може все це відкинути і не думати про грядуще Царство, не мріяти про життя після смерті. Бог дав людині свободу, і вона вільна обирати як своє сучасне, так і майбутнє.
Коли Господь сказав: «Шукайте ж спершу Царства Божого і правди Його, і все це додасться вам», то Він мав на увазі не тільки загробне життя, а й земне. У земному житті духовні цінності мають також першорядне значення, тому що вони визначають сенс життя. Бог — істота вседовершена і всеблаженна. Він є любов, радість, мир, джерело всякої» утіхи. І тільки га людина, що наближається до Нього, може насолоджуватися правдивою радістю, заспокоєнням і блаженством. Той, хто став храмом Духа Божого, хто має Бога в своєму серці, той завжди відчуває в душі мир, повне задоволення життям і духовну радість. Христос сказав: «Царство Боже», — а значить, і блаженство, — «всередині вас є» (Лк. 17, 21).
Як можна придбати Царство Боже? Які треба застосувати засоби? Відповідь на це запитання дає Сам Господь. Він говорить: «Шукайте ж спершу Царства Божого і правди Його». Це означає, що хто хоче стати спадкоємцем Царства Божого, той повинен шукати Його правди: виправдання перед Богом, яке дарується віруючим через заслуги Христа Спасителя. Цю правду — виправдання — ми можемо здобувати, коли будемо жити праведно і побожно. Всесвятий Бог вселяється Своєю благодаттю тільки в тих, хто намагається уподібнитися Йому своєю праведністю. Тільки таким людям Бог дарує духовні блага: мир і радість у Святому Дусі. Пророк Давид говорить, що міцний мир буває тільки у тих, хто любить Закон Божий, і тільки праведні будуть радіти (Пс. 118, 165).
Хіба можуть насолоджуватися миром і духовно радіти наші сучасники, які тільки й думають про те, якими б правдами чи неправдами накопичити для себе якомога більше грошей, грабуючи інших; або яка може бути духовна втіха у тих, хто тільки й мріє про плотські насолоди, спиртні напої, а ще гірше — про наркотики. Невже ви думаєте, що ті, хто зібрав незаконно великі гроші, має душевний мир і спить спокійно? Чому ці багатії оточили себе охоронцями? Вони ходять по землі й бояться тіні, вони не впевнені, що їх всюди не підстерігає смерть.
Цар Саул, коли прогнівав Бога своїми беззаконнями, не знаходив спокою навіть на висоті свого престолу і томився станом своєї душі. Також і цар Давид, коли впав у гріхи блудодіяння і вбивства, не відчував у собі миру духовного, а звинувачений своєю совістю викликнув: «Нема миру в костях моїх від лиця гріхів моїх» (Пс. 37, 4). А ап. Павло навпаки, перебуваючи у в’язниці в кайданах, радів у своїх стражданнях (Кол. 1, 24). Царство Боже, що в серці людини, може дарувати радість і в стражданнях, а беззаконня не приносять втіхи ні колишнім царям, ні сьогоднішнім багатьом можновладцям.
Якщо ми будемо дбати про духовні скарби, то Господь пошле нам, окрім духовних благ, і земний добробут. «Шукайте ж спершу Царства Божого і правди Його, — говорить Спаситель, — і все це додасться вам», тобто ви будете мати й матеріальний добробут. Земні блага є результатом духовного, праведного життя.
Отже, хочете, браття і сестри, не розлучаючись зі світом і з його благами, жити по-євангельськи? Ця справа можлива і не тяжка. Одного тільки треба дотримуватися: потрібне для земного життя робіть, але без шкоди і без гріха, а там, де гріх, того цурайтеся і всіляко уникайте. Бережіться всього, що заважає вам жити побожно і благочесно.
Всяку справу треба починати з благословення Божого. Не забувайте звертатися до Бога з молитвою про допомогу. Від своєї праведної праці виділяйте частину на благодійні справи, бо поруч з вами ходять люди знедолені. Не гордуйте у щасті й не падайте духом у нещасті. І Бог буде з вами; Отець Небесний нагородить вас і земними благами. Та чи багато треба благочестивій людині, щоб бути задоволеною своїм життям? Побожна людина звикла всю надію покладати на Бога, якщо у неї і немає повного достатку земних благ, вона задовольняється тим, що є. Вона впевнена, що коли Бог не залишив її без Своєї допомоги, то Він не залишить і її дітей.
Незадоволення існуючим станом речей характерне для тих, хто занурився повністю у світський спосіб життя. Такі люди звикли до розкоші й виконання всіх своїх бажань. Вони ніколи і нічим не задовольняються. У них немає Бога в душі, тому всі надії вони покладають на своє багатство і гоняться за ним усіма силами, забуваючи слова Христа Спасителя: «Нерозумний! Цієї ночі душу твою візьмуть у тебе; кому ж дістанеться те, що ти наготував?» (Лк. 12, 20). Скільки багатий не має, а постійно думає: мало.
Праведники теж незадоволені своїм станом. Вони бачать себе грішниками, а хочуть бути подібними до Христа. Вони змагаються за духовні скарби, а не за земне багатство.
Життя християнське саме по собі просте, нескладне, зрозуміле для кожної людини і в той же час блаженне. Тяжким воно стає для тих, хто не звик жити по-Божому, хто покладає надію лише на себе. Таким людям християнський спосіб життя здається тяжким. Треба раз і назавжди вирішити жити по-християнськи, за заповідями Божими. Можна жити і в цьому світі й досягнути нагороди з великими подвижниками. Преподобний Макарій Єгипетський говорить: «Бог не дивиться, чи діва хто, чи заміжня; чернець чи мирянин, а шукає тільки сердечної тяги до добрих діл. Зроби таке волевиявлення, і спасіння близько біля тебе, хто б ти не був і де б ти не жив».
Не будемо ж забувати заповідь Господа нашого Ісуса Христа: «Шукайте ж спершу Царства Божого і правди Його, і все це додасться вам» (Мф. 6, 33).
Амінь!
Філарет,
Патріарх Київський і всієї Руси-України