Акафіст святому Архистратигу Божому Михаїлу та всім силам безплотним

Кондак 1

Непереможний Небесних Сил воєводо і роду людського заступнику, тобі, що від скорбот нас визволяєш, подячні пісні приносимо. Ти ж, як той, хто стоїть перед престолом Царя Слави, від усяких нас бід визволяй, щоб з вірою і любов’ю тебе вихваляли:

Радуйся, Михаїле, великий Архистратиже, з усіма Небесними Силами.

Ікос 1

Тебе, Михаїле, як ангельських вогнеподібних чинів предстоятеля, ангельськими й словами належить прославляти, але доки напоумлені тобою навчимося небесних слів, вислухай хоч і від людських, але вдячних уст таке:

Радуйся, зірко першообразна світу; радуйся, світильнику істини й правди золотосяйний.

Радуйся, бо ти перший серед ангельського собору наступник проміння Світла несотвореного; радуйся, начальнику ангелів і архангелів.

Радуйся, бо в тобі найбільше світиться слава Творцевої правиці; радуйся, бо тобою красуються собори всіх істот безплотних.

Радуйся, бо тобою ми у вірі утверджуємося; радуйся, чеснот предивний охоронителю.

Радуйся, злих вчинків у нашому житті викорінювачу; радуйся, миру в світі цьому утвердителю.

Радуйся, бо мечем вогненосним ти всіх ворогів перемагаєш; радуйся, бо через тебе ми знайшли істинного Бога.

Радуйся, Михаїле, великий Архистратиже, з усіма Небесними Силами.

Кондак 2

Споглядаючи очима віри велич духовної краси і силу блискавичної правиці твоєї, Архангеле Божий, ми, як земні і плоттю обтяжені, зі здивуванням радістю і подякою до Творця всіх сповнюємося, взиваючи з усіма Небесними Силами: алилуя.

Ікос 2

Розум чистий і вільний від пристрастей випроси нам, пречудний Михаїле, небесних чинів начальнику, щоб, піднісшись думкою від земного до небесного, похвальну пісню співати тобі так:

Радуйся, Божої невимовної краси і доброти найближчий споглядачу; радуйся, всеблагих задумів Пресвятої Тройці прещирий таємниче.

Радуйся, предвічних законів Троїчних вірний виконавцю; радуйся, йому ж з любов’ю дивуються небесні воїнства.

Радуйся, його ж з вірою прославляють усі, на землі народжені; радуйся, від нього тремтять сили пекельні.

Радуйся, Царя царюючих безплотний воїне; радуйся, Господа володіючих предстоятелю небесний.

Радуйся, розумних і природних слуг начальнику; радуйся, бо тобою від Бога подається для всіх воїнств християнських перемога.

Радуйся, проти князя темряви наймогутніший воїне; радуйся, бо через тебе ми знайшли одвічне спасіння.

Радуйся, Михаїле, великий Архистратиже, з усіма Небесними Силами.

Кондак 3

Силу нездоланну ревності про славу Божу в собі являючи, став ти на чолі воїнств ангельських, Михаїле, проти гордовитого Денниці, що дихав вогнем злоби. Коли ж його було скинуто з висоти небесної у темряву пекельну разом зі слугами його, тоді воїнства небесні, тобою преславно ведені, з радістю перед престолом Божим єдиними вустами взивали: алилуя.

Ікос 3

Має тебе, архангеле Михаїле, весь рід християнський за великого заступника і дивного у битвах із супротивниками помічника. Заради цього, бажаючи отримати покров твій, у день торжества твого взиваємо до тебе:

Радуйся, бо тобою сатана, як блискавка, скинутий був з неба; радуйся, бо тобою бережений рід людський до небес сходить.

Радуйся, всесвітлого світу небесного предивна окрасо; радуйся, упалого світу земного преславне заступництво.

Радуйся, бо силами зла ти ніколи не був переможений; радуйся, бо з усіма ангелами Божими в істині та правді ти навіки благодаттю Божою утверджений.

Радуйся, градів християнських предивна окрасо; радуйся, держав справедливий небесний заступнику.

Радуйся, бо із безодні беззаконь наших ти виводиш нас; радуйся, бо на славослов’я Боже завжди наставляєш нас.

Радуйся, бо надихаєш нас піснеспівами, якими достойно прославляємо Господа всіх; радуйся, храмів Божих охоронителю предивний.

Радуйся, Михаїле, великий Архистратиже, з усіма Небесними Силами.

Кондак 4

Від бурі спокус і бід визволи нас, ангелів першопрестольнику, що з любов’ю і радістю звершуємо твоє пресвітле торжество, бо ти в бідах великий помічник і в годину смерті від злих духів охоронитель і заступник усіх, що взивають до твого і нашого Владики і Бога: алилуя.

Ікос 4

Бачачи твою проти полчищ сатанинських сміливість, всі чини ангельські з радістю пішли вслід за тобою на битву за ім’я і славу свого Владики, взиваючи: «Хто як Бог?» Ми ж, знаючи, що сатану під ноги твої скинуто, до тебе, як до переможця, взиваємо:

Радуйся, бо тобою мир і тиша на небі оселилися; радуйся, бо тобою духів злоби до пекла скинуто.

Радуйся, бо ангельські воїнства і сили світу невидимого на знищення зла направляєш; радуйся, бо боротьбу стихії світу видимого і збурення припиняєш.

Радуйся, тих, що знемагають у спокусах і бідах світу цього, помічнику кріпкий; радуйся, тим, хто бореться з духами злоби піднебесної, дивний поборнику.

Радуйся, бо від гріховного одягу нашого ти визволяєш нас; радуйся, бо в ризу непорочності й чистоти нас зодягаєш.

Радуйся, бо ти піднімаєш нас на молитву до Господа; радуйся, життя чернечого преславний духоносний воїне.

Радуйся, бо тобою всі подвижники благочестя хваляться; радуйся, бо тобою всі спокуси життя цього перемагаються.

Радуйся, Михаїле, великий Архистратиже, з усіма Небесними Силами.

Кондак 5

Джерело найвеличніших чудес, що від Бога витікає, з’явилося у храмі твоєму в Хонах: не тільки бо змій великий і страшний, що перебував на місці тому, силою твоєю знищений був, але й струмені води, що всіляку хворобу тілесну виліковують, відкрилися, щоб усі до Владики ангелів, що прославляє тебе, з вірою взивали: алилуя.

Ікос 5

Чуючи і знаючи тебе як світило велике, що посеред чинів ангельських сяє, пречудний Михаїле, до тебе, після Бога і Пресвятої Богородиці, припадаємо: осяй промінням світла твого всіх нас, що взиваємо до тебе так:

Радуйся, вождю й охоронителю в пустелі народу богообраного; радуйся, високий посереднику закону, що був рукою Мойсея на Синаї даний.

Радуйся, бо у тебе судді й вожді Ізраїлю силу і захист знаходили; радуйся, бо через тебе пророки і первосвященики юдейські дар розуміння від Всезнаючого Бога приймали.

Радуйся, бо богобоязливих законодавців таємничою премудрістю ти обдаровуєш; радуйся, бо суд і правду тим, що чинять добро, на серце покладаєш.

Радуйся, справедливий судде в цьому світі; радуйся, надіє покривджених і засмучених.

Радуйся, служителів вівтаря до страху Божого ти направляєш; радуйся, байдужих священнослужителів ти посоромлюєш.

Радуйся, нечистоти́ і пороків наших дивний сокрушителю; радуйся, благочестя і добра вершителю.

Радуйся, Михаїле, великий Архистратиже, з усіма Небесними Силами.

Кондак 6

Тебе, провісника судів Божих, побачив колись Маной і сповнився здивуванням і страхом, думаючи, що вже не житиме на землі; але, навчений дружиною своєю про благість явлення і лагідність слів твоїх, він у радості за сина свого Самсона, що мав народитися за словом твоїм, подячно взивав до Бога: алилуя.

Ікос 6

Засяяв ти предивно славою, Михаїле, коли у вигляді людському перед Ісусом Навином став, кажучи: «Зніми взуття з ніг твоїх, бо я є Архистратиг воїнств Господніх». Такому явленню твоєму дивуючись, з любов’ю взиваємо до тебе:

Радуйся, богоувінчаних глав невсипущий охоронителю; радуйся, бо тих, що противляться владі, як Божому повелінню противляться, ти швидко скидаєш.

Радуйся, бо ти втихомирюєш народні заворушення; радуйся, бо ти невидимо знищуєш злочестиві звичаї.

Радуйся, бо ти просвічуєш тих, що сумніваються у годину лютих випробувань; радуйся, бо ти визволяєш спокушуваних від смертоносних ворожих насилань.

Радуйся, чарувань і цілительства ворожого знищення; радуйся, маловір’я і сумнівів викорінення.

Радуйся, бо перед тобою тремтять сили пекельні; радуйся, бо через тебе вони не мають над нами ніякої влади.

Радуйся, преславний захиснику богобоязливих; радуйся, предивне примирення ворогуючих.

Радуйся, Михаїле, великий Архистратиже, з усіма Небесними Силами.

Кондак 7

Владика всіх, бажаючи показати, що долі синів людських не є самовипадкові, але у правиці Його завжди утримуються, дав тебе державам земним заступником і охоронителем, щоб племена і народи ти для вічного Царства Божого готував; через це всі, хто знає про велике служіння твоє спасінню людському, з подякою взивали до Бога: алилуя.

Ікос 7

Нові чудеса показав нам на землі тобою, Архистратиже, всіх чудес Творець і Владика, коли храм, в ім’я твоє створений, від затоплення водами річковими дивно спас ти, повелівши потокам водним у земні надра ринути. Це бачачи, блаженний Архип з духовними дітьми своїми з подякою взивав до тебе:

Радуйся, святих храмів Божих непохитна огороже; радуйся, для ворогів віри Христової нездоланна перешкодо.

Радуйся, бо твоєму велінню стихії підкоряються; радуйся, бо тобою всі злі задуми знищуються.

Радуйся, бо ти вірним радість від Престолу Вседержителя приносиш; радуйся, бо ти невірних на путь правди й істини навертаєш.

Радуйся, бо з тобою цією стежкою ми прийшли до Бога; радуйся, славо Творцевої правиці.

Радуйся, народу православного перед Престолом Божим заступнику; радуйся, бо ми всі тобою у вірі істинній утверджуємося.

Радуйся, гласе небесний, що сповістить нам про кінець цього світу; радуйся, бо тобою знамення кінця світу цього ми будемо навчені розпізнавати.

Радуйся, Михаїле, великий Архистратиже, з усіма Небесними Силами.

Кондак 8

Дивне чудо слави твоєї, Архистратиже Божий, побачив на собі Авакум, коли, з веління Божого, ти, піднявши, переніс його швидко з Юдеї до Вавилона, щоб дати їжу Даниїлу, у рові з левами ув’язненому; він же, дивуючись великій дії сили твоєї, взивав з вірою: алилуя.

Ікос 8

Перебуваючи на небесах, Михаїле, і стоячи перед престолом Царя Слави, ти не віддалився і від землі, борючись повсякчасно з ворогами спасіння людського; тому всі, що жаданої Батьківщини Небесної досягнути бажають, одностайно до тебе взивають:

Радуйся, начальнику Трисвятого ангельського співу; радуйся, земнородних завжди пильний заступнику і охоронителю.

Радуйся, бо ти прегордого фараона з невірними єгиптянами знищив дивно; радуйся, бо ти вірних юдеїв провадив у пустелі преславно.

Радуйся, бо тобою було погашене полум’я печі Вавилонської; радуйся, від Бога даний нам керманичу в путях життя нашого.

Радуйся, бо породження гордості і ненависті із сердець наших ти викорінюєш; радуйся, бо заздрість і злопам’ятство від помислів наших ти проганяєш.

Радуйся, бо дано тобі силу ворогів наших відганяти; радуйся, града Києва небесний покровителю.

Радуйся, обителі нашої преславна окрасо; радуйся, держави нашої предивна охороно.

Радуйся, Михаїле, великий Архистратиже, з усіма Небесними Силами.

Кондак 9

Всі ченці святої Гори Афонської сповнилися радісним трепетом, бачачи, як богобоязного юнака, що був люто нечестивими золотолюбцями у глибину морську з каменем кинутий, врятував ти; тому обитель, що прийняла його, ім’ям твоїм пишаючись, із подякою взиває до Господа: алилуя.

Ікос 9

Красномовці слова і любителі мудрості думки не можуть належно прославити силу твою, Михаїле, коли в одну ніч сто вісімдесят п’ять тисяч воїнів царя Ассирійського Сеннахірима ти знищив, щоб навчилися інші не хулити ім’я Господнє; ми ж, вшановуючи святу ревність твою про славу Бога Істинного, з веселістю взиваємо до тебе:

Радуйся, православних воїнств непереможний воєводо; радуйся, злочестивих воїнств страх і падіння.

Радуйся, істинної віри і богошанування насадителю; радуйся, шкідливих для душі єресей і розколів викоренителю.

Радуйся, бо благочестивих Маккавеїв на полі битви багаторазово зміцнював; радуйся, бо ти нечестивого вождя Антіохового Іліодора у самому храмі уразив.

Радуйся, бо тобою всі князі наші в часи, грізні для держави нашої, завжди перемагали; радуйся, бо на знаменах православних воїнств образ твій страшить ворогів віри християнської.

Радуйся, бо меч твій вогняний над ворогом нашим ти завжди підносиш; радуйся, бо в годину люту до єдності ти закликаєш нас.

Радуйся, бо до перемоги великої ти провадиш нас; радуйся, бо ти сльози скорботи і печалі в годину люту висушуєш у нас.

Радуйся, бо несподівану радість ти подаєш нам.

Радуйся, Михаїле, великий Архистратиже, з усіма Небесними Силами.

Кондак 10

Нам, що бажаємо спастися, будь помічником міцним, Архістратиже Божий, визволяючи і охороняючи нас від бід і напастей, а особливо від злих звичаїв і гріхів наших, щоб, досягнувши успіхів у вірі, надії та любові Христовій, в радості від предивного заступництва твого, перед Владикою ангелів і людей ми вдячно взивали: алилуя.

Ікос 10

Ти стіна для віруючих людей, Архистратиже Божий, і стовп міцний у боротьбі з ворогами видимими і невидимими; тому, від сітей диявольських тобою визволяючись, вдячним серцем і устами взиваємо так:

Радуйся, ворогам віри і супротивникам Святої Церкви непереможний протиборнику; радуйся, смиренним проповідникам Євангелія невтомний помічнику.

Радуйся, бо тих, що перебувають у темряві зловір’я, світлом віри Христової ти просвічуєш; радуйся, бо тих, що збожеволіли у лжемудрості, на дорогу істини і покаяння ти наставляєш.

Радуйся, грізний меснику тим, що глумляться безумно над таїнствами святої віри; радуйся, архангельським гласом заблудлих ти до Бога приводиш.

Радуйся, бо з небесних висот на рабів твоїх ти споглядаєш; радуйся, ангельських чинів начальнику і славо.

Радуйся, небесних чинів воєводо і предстоятелю.

Радуйся, Царя Небесного золотосяйний Архангеле; радуйся, наша стіно і огороже проти ворогів злочестивих.

Радуйся, Михаїле, великий Архистратиже, з усіма Небесними Силами.

Кондак 11

Співи всілякі похвальні є ніщо порівняно з багатством чудес твоїх, Архистратиже Божий, бо звершені вони тобою не тільки на небесах і на землі, але і в темряві пекельній, де ти змія підземного зв’язав узами сили Господньої, щоб усі, визволені від злоби його, благословляли Владику неба і землі, взиваючи: алилуя.

Ікос 11

Світлоносним служителем істини і чистоти богошанування став ти, Архистратиже, коли, бачачи злі наміри духу темряви, заборонив ти йому іменем Божим, щоб не смів поховане тіло спочилого вождя Ізраїлевого Мойсея явити для обоження чуттєвим синам Ізраїлевим; тому, вшановуючи нині благосвітлий собор твій, подячно співаємо тобі:

Радуйся, бо ти чистоту богопізнання у дні Старого Завіту серед юдеїв зберіг; радуйся, бо ти плевели омани у дні Нової Благодаті багатократно викорінював.

Радуйся, язичницьких провісників та ідолів знищувачу; радуйся, християнських подвижників і страстотерпців укріпителю.

Радуйся, бо немічних духом ти силою благодаті Божої сповнюєш; радуйся, бо тих, що знемагають тілом, ти всезброєю віри зодягаєш.

Радуйся, бо ти ду́ші наші від земного багатства відганяєш; радуйся, бо ти ду́ші наші для скарбу небесного готуєш.

Радуйся, бо в обителі твоїй немов при дверях раю знаходимося ми; радуйся, бо єретиків посоромлюєш ти.

Радуйся, бо в бідах у відчай не впадати навчаєш ти; радуйся, відродження обителі нашої немов чудо у Хонах являєш нам ти.

Радуйся, Михаїле, великий Архистратиже, з усіма Небесними Силами.

Кондак 12

Благодать від Бога з небес виблагай нам, що співаємо на славу всечесного імені твого, Михаїле, щоб, покриті твоїм заступництвом, ми у всякому благочесті й чистоті жили, доки, визволені смертю від пут плоті, сподобимося стати перед вогнеподібним престолом Царя Слави і з соборами ангельськими взивати: алилуя.

Ікос 12

Оспівуючи різноманітні твої чудеса, Михаїле, для спасіння нашого вчинені, молимо Господа і Владику всіх, щоб дух ревності про славу Божу, що є в тобі, ніколи не слабнув і в нас, що взиваємо до тебе так:

Радуйся, бо ти вірних слуг Божих своєчасно високою владою предивно обдаровуєш; радуйся, бо зухвалих і недостойних з висоти сили і слави ти невидимо скидаєш.

Радуйся, бо в останній день обраних від чотирьох кінців землі ти маєш зібрати; радуйся, бо тобою грішні, як плевели, за словом Божим, вогню вічному будуть віддані.

Радуйся, бо тобою праведні в оселях Отця Небесного преславно оселяться; радуйся, бо на небесах тобою всі святі й праведні похваляються.

Радуйся, після Богородиці заступником повсякчасно тебе маємо; радуйся, Судді Праведного повелінь перший звершителю.

Радуйся, бо ти покровом крил твоїх всіх нас покриваєш; радуйся, град твій Київ від небезпеки захищаєш.

Радуйся, всю вселенну від бід заступаєш; радуйся, відвічної ради Божої про наше спасіння учаснику.

Радуйся, Михаїле, великий Архистратиже, з усіма Небесними Силами.

Кондак 13

О пречудний архангелів і ангелів начальнику, за предивне служіння твоє спасінню роду людського прийми від нас піднесений нині голос хвали і подяки і, як сповнений сили Божої, захисти нас покровом духовних крил твоїх від усіх ворогів видимих і невидимих, щоб ми до прославленого тобою Господа, Який і прославив тебе, завжди взивали: алилуя.

Цей кондак читається тричі. Після цього знову читаються перший ікос і перший кондак.

Молитва до святого Архистратига Божого Михаїла

Святий і великий Архангеле Божий Михаїле, несповідимої і пресущної Тройці перший в Ангелах предстоятелю, роду ж людського заступнику і охоронителю, що скрушив з воїнством своїм главу прегордого Денниці на небесах і посоромлюєш злобу і підступи його на землі! До тебе вдаємося з вірою і тобі молимося з любов’ю: будь щитом непорушним і огорожею твердою Святій Церкві і Православній Вітчизні нашій, захищаючи їх вогняним мечем твоїм від усіх ворогів видимих і невидимих. Не позбав же, о Архангеле Божий, допомоги і заступництва твого і нас, що прославляємо сьогодні святе ім’я твоє: ми ж хоч і багатогрішні є, але хочемо не в беззаконнях наших загинути, а навернутися до Господа і оживленими бути від Нього на діла благі. Осяй розум наш світлом лиця Божого, що завжди сяє на вогнеподібному чолі твоєму, щоб ми могли розуміти, що є воля Божа про нас блага і довершена, і бачити все, що нам подобає творити, а що ненавидіти і відкидати. Зміцни благодаттю Господньою слабку волю і немічну силу нашу, щоб, утвердившись у Законі Господньому, ми перестали перейматися земними помислами і похітливими думками подібно до нерозумних дітей, які скоро гинуть, насолоджуючись красою світу цього, і ради тлінного і земного безумства забувають про вічне і небесне. Над усім цим виблагай нам з висоти, Господній Архангеле, дух істинного покаяння, нелицемірну печаль у Бозі і скрушення за гріхи наші, щоб останок днів життя нашого ми прожили не в догоджанні почуттям і страстям гріховним, але у виправленні вчинених нами провин зі сльозами віри і сердечного покаяння, подвигами чистоти і святими ділами милосердя. А коли наблизиться час кончини життя нашого, не залиш нас, Архангеле Божий, беззахисних проти духів злоби піднебесних, які звикли перепони чинити душі людській, що сходить на небо. Щоб, захищені тобою, без перешкод досягли ми преславних осель райських, де немає ні скорботи, ні зітхання, але безкінечне життя, сподобились побачити пресвітле лице Всеблагого Господа і Владики нашого і, впавши зі слізьми біля Його ніг, у радості вигукнули: Слава Тобі, Найдорожчий Визволителю наш, що за превелику любов Твою до нас, недостойних, Ти благозволив послати нам Ангелів Твоїх для спасіння нашого. Амінь.

 

Скачати акафіст святому Архистратигу Божому Михаїлу та всім силам безплотним у PDF форматі можливо тут.