ПАСХАЛЬНЕ ПОСЛАННЯ Преосвященнійшого ПАЇСІЯ, єпископа Житомирського і Овруцького

Боголюбимим пастирям, чесному чернецтву
та всім вірним Житомирської єпархії
Української Православної Церкви
Київського Патріархату

«Воскрес Христос – і попадали демони!
Воскрес Христос – і радіють ангели!
Воскрес Христос – і життя триває!
Воскрес Христос – і немає жодного
мертвого у гробі», –
взиває Золотоустий нашої святої Церкви!

Возлюблені у Господі всечесні пастирі, чесне у Христі чернецтво, боголюбиві брати і сестри!

У цей день, за нашим давнім, але не старіючим християнським звичаєм, вітаю вас радісним — «Христос Воскрес»!

Божою милістю ми дочекалися світлого дня Великодня! З того самого моменту, коли учні Господні сповістили світові про Воскресіння Спасителя нашого Ісуса Христа, все життя Церкви сповнене неминущої радості — Христос воскрес із мертвих, і смерть переможена!

За висловом святителя Мелітона Сардійського, Ісус Христос — «початок невимовний і кінець незбагненний», Альфа і Омега життя всього світу в цілому й кожної людини окремо, тому що Ним створений всесвіт, Ним здійснене спасіння, і Він прийде судити живих і мертвих.
За часів до Втілення, Страждань і славного Воскресіння Христового людство, усвідомлюючи неминучість смерті, призвичаїлося до неї, і більше того, як говорить пророк Ісая, уклало з нею союз (Іс. 28: 15). Не бажаючи протидіяти гріху, людство підкорилося йому.

Але обранці Божі зберегли віру в спасіння від тотальної влади смерті, ця віра вселяла надію, надихала на праведне життя, надавала зміст людському буттю. І у призначений Богом час (Рим. 5: 6) Господь наш Ісус Христос втілився, помер за нас і воскрес, здійснивши сподівання праведників. Для всього людства почалося життя, вільне від смерті. Від тепер хвороби, страждання і смерть не мають цілковитої влади, не наводять страху, не вселяють у нас почуття безпорадності, притаманне старозавітній людині. І нам не потрібно укладати союз зі смертю, тому що гріх перемагається вірою, а смерть у Бозі веде до Воскресіння з Христом.

Великодня радість християн набуває своєї повноти в надії особистого воскресіння з мертвих, яке Церква проголошує у словах «Символу віри»: «Чекаю воскресіння мертвих і життя майбутнього віку».
Христос — Первісток з померлих, і настане час, коли в Ньому всі оживуть (1Кор.15:22)!

Істина ця настільки значуща, що без неї все втрачає зміст, усе знецінюється. «Якщо нема воскресіння, то нема і Бога, нема Промислу», — говорить преподобний Іоанн Дамаскін («Точний виклад православної віри», 4.37).

Возлюблені, Воскресіння Христове принесло оновлення світу; і ми з вами повинні вже зараз, у цьому земному житті, здійснювати дану нам благодатну можливість удосконалювати й перетворювати його.

Ми не можемо не помітити того, що світ, який лежить у злі (1 Ін. 5: 19), став із ще більшою завзятістю заперечувати християнські цінності, що під гаслом гуманності й свободи відбувається витіснення християнських засад із суспільного життя. Величезна рекламна індустрія безупинно працює на те, щоб зробити гріх більш барвистим, яскравим, привабливим, бажаним. Для багатьох сенсом життя стає гріх у своїх різноманітних проявах. Прагнучи до нього, люди готові багато чим жертвувати, у тому числі і своєю совістю. Змагання заради досягнення хибних благ породжує розділення у всіх сферах людського життя; між людьми зростає відчуження, якого не повинно бути, тому що це суперечить Божественному замислу про людину і духові євангельської любові.

Але Свята Церква, наслідуючи свого Главу Господа нашого Ісуса Христа, протистоїть цьому розділенню й закликає всіх до збереження єдності (Єф. 4: 3). Ні політичні, ні економічні, ні національні, ні будь-які інші інтереси не можна ставити вище за наше єднання з Христом і у Христі. При цьому потрібно пам’ятати, що єдність не повинна досягатися поступками й догоджанням гріху, що суперечить засадам Євангельської Істини, але має будуватися на фундаменті однієї віри, одного духу (1 Кор. 1: 10). Нехай у всьому нами керує Любов, Яка розіп’ялась за нас і воскресла!

Євангеліє — Блага вість про Воскреслого Христа — буде проповідане, як говорить Святе Письмо, «по всьому світу, на свідчення усім народам» (Мф. 24:14). Проповідниками ж Євангелія є всі доброчесні християни. Не правильно думати, що Слово про Бога мають нести лише священики або богослови. Де б людина не трудилася: чи то лікарем, учителем, військовим, політиком, робочим біля верстата, робітником у полі, кухарем, студентом чи журналістом, якщо ти вважаєш себе християнином, — ти відповідальний перед Богом і перед людьми не тільки за свій труд, а й за те, як сприйматимуть Церкву ті, хто ще не прийшов до віри, не визначився у своєму духовному виборі. А найкраща проповідь — це наше життя, сповнене духу миру й терпіння, прагнення до любові й правди.

Український народ сьогодні переживає не прості часи – війну. Економічні й політичні негаразди, розділення призвели до того, що багато хто зневірився у справедливості, озлобився, палає зловтіхою і жадобою помсти. Багато хто замкнувся в собі, став байдужим до інших.

Але хіба можливо за такого стану душі творити, будувати життя? Хіба можна зло перемагати злом? «Ні, — говорить святий апостол Павло. – Не бувай переможений злом, а перемагай зло добром!» (Рим. 12:21).

Але де взяти сили, запитаєте ви, для виконання Заповідей Спасителя? – Відповідь ясна: Той, Хто закликає нас до довершеного добра, Той і подає необхідні для цього сили. Тільки б ми самі захотіли не тільки слухати Слово Христове, але й виконувати його, бути не пасивними спостерігачами або марнослівними критиками, але справжніми співпрацівниками Христовими і Його святих. Ми повинні просити у Бога сили, «насущного хліба», і не боятися віддавати один одному те, що дароване нам Богом. Нехай кожний замислиться над тим, що він може зробити, щоб полегшити життя ближнього, щоб світ став хоч трохи добрішим. Станьмо сумліннішими й відповідальнішими, стараннішими і працелюбнішими, відкинемо будь-яку неправду, сварки й наклепи, будьмо уважнішими до потреб інших, будьмо милосердними і співчутливими. Нехай воскреслий Господь Своєю благодаттю захистить Україну від зовнішнього агресора і внутрішніх ворогів і допоможе нам об’єднатися у нашому українському суспільстві.

Світло Воскресіння Христового нехай подає нам благодатну силу перетерпіти та перебороти всі труднощі, які випали на нашу долю, щоб нам досягти миру й добробуту в земному житті і стати спільниками вічного життя.

У цей світлий день, «його ж створив Господь» (Пс. 117: 24), дорогі брати і сестри, нехай наша великодня радість буде подякою Богу за Його любов до нас, Його багаті милості й щедроти! Нехай цю радість відчують усі, хто почують слова, великоднього вітання:

«Христос Воскрес!» — «Воістину Воскрес»!

Пасха Христова, ‡ ПАЇСІЙ,
2017 р. єпископ Житомирський і Овруцький
м. Житомир